Ali kdaj razmišljaš o tem, kako zelo so začimbe pravzaprav pomembne? Kako zelo veliko vlogo igrajo v naših življenjih?
Brez njih je hrana pusta in enolična. Če v receptu zamenjaš samo eno začimbo, lahko dobiš popolnoma drugo jed in izkušnjo. Včasih te določena kombinacija začimb morda celo spomni na nek določen prostor ali čas, kjer si bil_a prvič v stiku z njo. Sveža bazilika in meta dišita po poletju, cimet in klinčki pa po praznikih in zimi ...
Preberi, katere so še druge zimske začimbe in zakaj jih imamo tako radi.
Zakaj so pozimi začimbe še posebej pomembne?
V hladnejšem delu leta so začimbe ključne, če želimo zares uživati v hrani. Pojemo namreč manj svežega sezonskega sadja in zelenjave, ki sta edino živilo, ki je okusa polno že samo po sebi (ne potrebujeta praktično nobenih dodatkov). Z zimskimi začimbami jedem damo okus, jih “okrepimo”, izboljšamo, odišavimo, nekatere pa se lahko pohvalijo tudi z različnimi prednostmi za zdravje.
Poleg “dodajanja okusa” pa imajo zimske začimbe še eno pomembno lastnost - in to je, da nas prijetno pogrejejo od znotraj navzven. Pozimi nas zebe in dnevi so krajši, naša telesa so posledično bolj izčrpana, energije imamo manj, tudi odpornost nam pade. Zato jedi postajajo bolj začinjene, zmerno ali pa celo zelo pekoče. Mnoge od pekočih začimb obenem na telo delujejo antiseptično (protivnetno), zato naše telo kar samo hrepeni po njih. Če ga poslušamo, mu bomo vedno znali odgovoriti s pravilno in primerno prehrano.
Katere so tipične zimske začimbe in zakaj je dobro, da jih uživamo?
Najbolj tipične zimske začimbe verjetno lahko našteješ v trenutku. To so cimet, klinčki oz. nageljnove žbice, zvezdnati janež, kardamom, muškatni orešček in kurkuma. To so te, ki jih dodamo za okus … in nas obenem spomnijo na božične praznike.
Potem pa so tu še tiste, ki rahlo pečejo in nas posledično tudi prijetno ogrejejo. To so kajenski poper, črni poper, čili in ingver.
Imajo pa zimske začimbe tudi številne prednosti.
1. Pomirjajo. Če te decembrski vrvež občasno vrže s tira, naj ti pomagata kardamom in muškatni orešček. Delujeta pomirjujoče, zato ju malce dodaj toplemu napitku pred spanjem.
2. Uravnavajo krvni sladkor in znižujejo potrebo po sladkem. Decembra so sladke skušnjave na vsakem koraku, in če jim popustiš, te čaka najprej strm vzpon krvnega sladkorja, za njim pa strm padec. Posledica je kruljenje v želodcu in huda lahkota. Zato imej krvni sladkor pod kontrolo - kar s pomočjo cimeta, ki dokazano pozitivno vpliva na te težave.
3. Blažijo glavobole. Nakupovanje, veliko dela v službi, pritiski z vseh strani so decembrska stalnica. Posledica so pogosto tudi glavoboli. Te pa lahko ublažiš s pomočjo kajenskega popra - kapsaicini iz pekočih paprik namreč delujejo protibolečinsko.
4. Blažijo simptome gripe in prehladov. Zlasti blažilno deluje ingver, ki lahko uživaš surovega, poparjenega v čaju, ga iztisneš v sok ali pa uživaš v prahu.
5. Pomirjajo želodec in prebavo. Proti slabosti je najboljši ingver, kurkuma pa pozitivno vpliva tudi na napetost in druge prebavne težave.
6. Pogrejejo in obenem delujejo antiseptično (protivnetno). Kajenski poper, črni poper in ingver so (rahlo) pekoči, zato ti je po zaužitju teh začimb prijetno toplo, obenem pa na tvoje telo delujejo antiseptično (protivnetno).
Kako zimske začimbe uporabiti v domači kuhinji?
Kako zimske začimbe uporabljamo mi?
Recept: Winter Goodies Smuti
1 banana, 1 narezano korenje in 1 velik datelj
½ čajne žličke cimeta v prahu, košček svežega ingverja, ¼ čajne žličke vanilije in kurkume v prahu
1 jušna žlica masla indijskih oreščkov
1 skodelica kombuche Winter Spice z okusom zimskih začimb
Vse sestavine daj v blender in zmelji do gladkega. Uživaj v okusnem, zdravem zimskem napitku.